Aktuality / 21. 01. 2016

ČAKÁ NÁS ROK ZMIEN V HYPOTEKÁRNOM FINANCOVANÍ

Koniec hypotekárneho raja, uvádza titulná strana ekonomického týždenníka.
V denníkoch sa objavujú  titulky článkov „Zháňate bývanie? Banky budú od januára viac obozretné.“ alebo „ Ľudia sa boja, že banky nedajú 100-percentné hypotéky.“.  A dalo by sa pokračovať.

Reakcia tlače nastala po akcii Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá minulý rok  vydala Odporúčanie NBS č.1/2014 zo 7. októbra 2014.

Reakcie bánk, klientov, realitných kancelárií a už spomínaných médií sa dostavili okamžite. Banky prišli s ponukou najnižších úrokových sadzieb v histórii, klienti s túžbou získať na „poslednú chvíľu“ úver vo výške 100 % hodnoty nehnuteľnosti a stav neistoty z pohľadu klientov umocňovali médiá.

Ako to bude vyzerať v roku 2015? Výrazné zmeny sa nedajú očakávať. Banky držia nízke úrokové sadzby z konca roka, ďalej poskytujú úvery na 100 % hodnoty nehnuteľnosti a niektoré avizujú ešte  lepšie podmienky ako v roku 2014.

Nové z pohľadu klienta bude stresové testovanie dlžníka na zvýšenie úrokovej sadzby. Prejaví sa to v maximálnej výške úveru, o ktorú bude môcť klient žiadať. Klient dostane úver maximálne vo výške, ktorú bude vedieť splácať nielen z aktuálne platnej úrokovej sadzby (napr. 2,2 %), ale zároveň aj pri sadzbe o 2 % vyššej (napr. 4,2 %). Ostatné opatrenia, ktoré NBS menovala vo svojom odporúčaní, sú vo väčšine bánk štandardom už dávnejšie. V niektorých sú podmienky dokonca prísnejšie, ako to odporúča regulátor.

Pre väčšinu klientov bude rok 2015 o minimálnych zmenách.  Úzka skupina klientov (napr. členovia profesijných komôr), ktorú banky zvýhodňovali spôsobom, že nemuseli dokladovať príjem pri žiadosti o úver, o tento benefit príde.

Zmenám sa banky rýchlo prispôsobia, minimálne z dôvodu, že akcionári budú naďalej chcieť vidieť rastúce výnosy, trhový podiel či pozitívne výsledky predajov nových úverov.

Z pohľadu klienta bude dôležité, aby si pred výberom financujúcej banky spravil dobrý prieskum trhu. Pravidlo „keď dvaja robia to isté, výsledok nemusí byť rovnaký“ bude platiť pre klienta ešte viac. Banky budú v konkurenčnom prostredí hľadať svoj priestor, ako aj klienta, ktorému budú chcieť požičať. Keď nájdete banku/y, ktorá bude hľadať váš profil, určite budete spokojní s jej podmienkami (úroková sadzba, doba splatnosti, výška úveru k pomeru hodnoty nehnuteľnosti).

Autor: Ing. Pavol Szikora – Hypomaklér s.r.o.

Páčil sa vám tento článok?

Zdieľajte ho s priateľmi.

Mám záujem