Aktuality / 15. 06. 2016

NAJMENEJ ZELENE, ARBORIA JE SÚČASŤ RIEŠENIA

Vedeli ste, že Trnava má najmenší podiel zelených plôch spomedzi krajských miest Slovenska? A to s naozaj výrazným rozdielom.

Kým zeleň v Bratislave – druhom najmenej zelenom meste – má podiel 11,05 %, tak celková zeleň v Trnave tvorí len 2,03 % plochy mesta. S 1,58 %-ným podielom mestskej zelene sme síce na peknom treťom mieste, ale doplácame na to, že v okolí nemáme žiadne lesy. Jednou z mála zalesnených plôch v Trnave je časť lesoparku Kamenný mlyn. Popri Banskej Bystrici s lesmi tvoriacimi viac ako polovicu plochy mesta je to veľmi málo. Trnava je mesto obklopené poľami, bez lesov a iba s fliačikmi zelene. A dôsledok je cítiť najmä v lete.

Zdroj obrázka: Denník N

PREČO JE TO PROBLÉM

Pre nedostatok stromov dosahuje teplota v meste oveľa vyššie hodnoty oproti okolitému územiu. Rozdiel môže dosiahnuť až 10° C. Na vlastnej koži to môže poznať každý bežec na ceste späť z Kamenáča. Za železničnou traťou sa klíma odrazu zmení. Nielen, že sa oteplí. Je náhle aj suchšie a pre zvýšenú prašnosť sa ťažšie dýcha.

DÁ SA S TÝM NIEČO ROBIŤ?

Odborníci sa zhodujú na tom, že priblížiť mestskú klímu vidieckej možno najúčinnejšie vysádzaním novej zelene. Zvýši sa vlhkosť vzduchu, klesne množstvo rozvíreného prachu a zníži sa teplota. Podľa klimatológov tiež svetlá farba budov, spolu s tzv. zelenými strechami a vegetáciou, pomáha odrážať veľké množstvo slnečnej energie.

ARBORIA IDE PRÍKLADOM

Arboria Park spĺňa všetky požiadavky moderného mestského bývania. Okrem obytných budov tvorí Arboriu rozľahlý park s rozlohou až 30 000 m2. Poznáte iný rezidenčný projekt, ktorý by bol tak výrazne orientovaný na životné prostredie? Citlivý prístup k prostrediu je vidieť aj na kvalite stavby a materiáloch použitých v obytných budovách. Čo je hlavné, Arboria tak šetrí aj vašu peňaženku. Na energiách tu ušetríte každý rok stovky eur.

Chcete už teraz vidieť, ako bude vyzerať projekt po dokončení? Príďte si pozrieť 3D model Arboria Parku do nášho showroomu v trnavskej City Arene.

Páčil sa vám tento článok?

Zdieľajte ho s priateľmi.

Mám záujem