Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

20. 01. 2023

Starý alebo nový? Prečo sa oplatí investovať do novostavby

Starý alebo nový? Prečo sa oplatí investovať do novostavby

Trnavčanka Silvia porozprávala, ako jej život skomplikovala kúpa staršieho bytu. Dnes by sa už rozhodla úplne inak.

Keď sa Silvia rozhodovala pred tromi rokmi, že si kúpi vlastný byt, zvolila si staršiu nehnuteľnosť z 50. rokov. Nadstavené podkrovie zo začiatku milénia jej učarovalo. 

Všetko treba meniť

Postupne však začala odhaľovať rôzne nedostatky svojho rozhodnutia. Byt sa jej síce páči a má atmosféru, no vyžaduje si rôzne úpravy. „Staré plastové okná netesnia tak dobre. Bolo fajn opraviť aj popraskanú omietku, parkety by potrebovali vybrúsiť a nanovo natrieť,” vymenúva. 

Uvedomuje si, že ak by si kúpila pred tromi rokmi novostavbu, nad niečím takým by ani nemusela uvažovať. Tiež jej prekážajú niektoré dispozičné riešenia bytu. „Kúpeľňa by mohla vyzerať úplne inak, asi by som radšej chcela sprchu,” uvažuje. V dobrom závidí svojim kamarátkam, ktoré sa rozhodli pre bývanie v novom a o rozložení bytu môžu diskutovať spolu s developerom. 

Spoločná prerábka

Silvia taktiež rieši neustále poruchy, napríklad deravú strechu. Keďže býva v podkroví, stále musí volať správcovi, aby dali diery zaplátať. „Pochybujem, že by som toto riešila v novostavbe,” zamýšľa sa. Staršie bytové domy alebo paneláky často neprešli generálnou opravou spoločných priestorov, ale aj rozvodov a ďalšej infraštruktúry. Rovnako je na tom aj Silviin dom. 

Vyššie náklady

Ak by v budúcnosti rekonštrukcia prebehla, zvýšia sa jej náklady na fond opráv zhruba o 50 eur. Mnohým môže najmä v dnešnej ekonomickej situácii ďalší náklad zaťažiť peňaženky. „Kamošky z novostavieb majú istotu, že aspoň táto suma im nebude mesačne rásť,” konštatuje. 

Silviu tiež neteší, že hodnota jej bytu nerastie tak rýchlo ako pri novostabách. Aj keď dochádza k ochladeniu na realitnom trhu, nové byty by nemali ísť s cenami dolu. „Staršie nehnuteľnosti zlacnejú a stane sa to v dvojciferných číslach,” hovorí pre Denník E riaditeľ predaja Lucronu Juraj Ťahún. Dôvodom je najmä energetická náročnosť starších stavieb, ktorá sa môže vyšplhať pri dvojizbovom byte aj na 100-eurový rozdiel oproti novostavbe. Cena závisí aj od toho, do akej miery je bytový dom alebo panelák zrekonštruovaný, či má napríklad hotové stupačky alebo či je zateplený. 

Energetická úspornosť novostavieb nielenže zachová hodnotu príbytku, ale aj ušetrí peňaženku od zbytočných nákladov na energie. Ako uviedol Vladimír Beňo z Knauf Insulation pre Aktuality, nové bytové domy sú energeticky efektívnejšie a hospodárnejšie. Prispievajú tak aj k znižovaniu negatívneho dopadu na životné prostredie. Silvia sa zatiaľ sťahovať neplánuje, no v budúcnosti pri kúpe väčšieho bytu, bude hľadať medzi novostavbami. „Keď sa niekam nasťahujem, chcem tam žiť naplno a mať čistú hlavu a možno ušetriť aj nejaké peniaze. To vie poskytnúť jedine nový byt,” uzatvára svoje rozprávanie.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život