Dotovaná splátka hypotéky 1,47 %

Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky.

12. 11. 2020

Viete, kedy vznikli adresy tak, ako ich poznáme?

Viete, kedy vznikli adresy tak, ako ich poznáme?

Mestá a mestské štvrte existujú už niekoľko tisíc rokov. Ich funkcia a veľkosť sa menila s prichádzajúcimi a odchádzajúcimi historickými epochami. Medzi tými významnejšími zmenami bolo aj značenie domov a vznik adries tak, ako ich poznáme dnes. Viete si predstaviť, že by ste išli na návštevu bez toho, aby ste vedeli presný názov ulice a súpisné číslo? Dnes sa možno nad tým zasmejeme, ale pred niekoľko stovkami rokov, to bola realita.

Navigácia po meste pomocou vôní

V starovekom Ríme slúžili ako záchytné body všetko, čo ste mohli na ulici nájsť. Ak ste išli k známemu a objavili ste sa pri červenom oleandri, bolo vysoko pravdepodobné, že ste zašli príliš ďaleko a odbočiť doprava ste mali pri dome, ktorý má v záhrade najväčší olivovník široko ďaleko. Na navigáciu sa nepoužívali iba hmotné predmety, ale aj čuch. Ak niekto býval pri rybom trhu, zaručene ste ho podľa charakteristického pachu mohli nájsť. A práve čím väčšia bola Rímska ríša, vznikalo viac miest, s ktorými prišlo aj definovanie princípov urbanizmu, dizajnu a fungovanie komunít.

adresa

S príchodom Osvietenstva, kedy sa kladie väčší dôraz na vzdelanie, prichádzajú aj prvé náznaky adries. Máriu Teréziu vám určite nemusíme predstavovať. Práve ona zaviedla číslovanie domov v časoch, keď potrebovala rozšíriť armádu o silných chlapov. Nevedela však, kde ich môže presne nájsť a preto nariadila vojakom, aby pre lepšiu orientáciu očíslovali domy a v prípade potreby ich mohli rýchlejšie naverbovať.

Vďaka adrese sa rýchlejšie nájdeme

Číslovaním domov a postupným pomenovaním ulíc nastáva v spoločnosti mierny nepokoj. Áno, na jednej strane adresy pomáhajú pri orientácií v meste, občania však majú pocit, že strácajú súkromie. Nepáčilo sa im, že ich reprezentujú čísla a v ich očiach strácali vlastnú identitu. Okrem toho ich mohli panovníci v prípade priestupku ľahko nájsť a identifikovať.

adresa

Najväčší priekopníci v číslovaní domov sa našli vo Philadelphii, kde ako medzi prvými začali používať nepárne čísla na jednej strane a čisto párne ste našli na tej opačnej. Takto ste sa mohli po meste navigovať s ešte väčšou presnosťou.

K pomenovaniu domov ako Zelená, Súhvezdná, ale aj ulíc so súpisným číslom, napríklad Veterná 42, sme sa dostali postupným vývojom. Adresa je pre nás samozrejmosťou a niekto si podľa nej dokonca vyberá aj svoje nové bývanie. Vďaka nej sa dokážeme stretávať s kamarátmi, susedmi a budovať komunity.

Newsletter

Prihláste sa
k odberu noviniek

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Dohodnite si stretnutie

Príďte sa presvedčiť osobne

Miesto, kde dýcha život