Aktuality / 07. 09. 2016

VYUŽÍVAME PROGRESÍVNE TECHNOLÓGIE

Každá veľká stavba je ako mravenisko, ktoré na to, aby bolo efektívne, potrebuje nad sebou pevnú ruku. Arboria Park má pod svojím velením hlavný stavbyvedúci, ktorým je skúsený stavbár Ladislav Zajac. Okrem iného prezradil, čím je tento projekt výnimočný a aké špeciálne technológie sú pri výstavbe použité. Budete prekvapení.

Mestská štvrť Arboria Park, ktorá vyrastá v Trnave, vyniká nielen svojou architektúrou, ale aj prevedením a používaním nových progresívnych technológií. Jednou z nich je stavba filigránových stien. Čo si pod týmto názvom môže budúci majiteľ bytu v Arborii predstaviť? 

Filigránové steny sú vlastne dve vystužené železobetónové dosky. Jedna má päť centimetrov, druhá šesť centimetrov a sú spojené konštrukčnou výstužou. Medzi nimi je medzera deväť centimetrov, kde sa dolieva betón. Je to plnohodnotná náhrada klasickej železo-betónovej steny a využívame ju kvôli ďaleko rýchlejšej a jednoduchšej montáži.

Pritom celkový efekt steny je celkom rovnaký, ako by to bola železo-betónová stena. Takže sa netreba báť. Nie je to štýl „socialistických“ panelákov, ale len používame nové moderné a progresívne technológie. Výrazne sme tak urýchlili výstavbu a pritom sme zachovali vlastnosti železobetónových stien. Tento druh steny bude použitý na obvodové, medzi bytové, chodbové steny, ako aj pri stavbe výťahovej šachty.

Aké je najväčšia výhoda pre samotného klienta?

Má niekoľko výhod. Napríklad všetky rozvody elektriny. Dopredu si viete pripraviť všetky inštalačné otvory, natiahnuť tam chráničky, elektrokrabice, do ktorých idú vypínače a zásuvky. Takže tam máte predpripravenú celú inštaláciu a iba ju po namontovaní stien natiahnete do pripravených chráničiek. Ak máte vopred jasné umiestnenie elektrorozvodov, tak je montáž omnoho rýchlejšia, jednoduchšia a nemusíte prácne vysekávať drážky a otvory do betónových stien.

Mnohí klienti plánujú montovať na steny rôzne kusy nábytku a doplnkov. Dá sa to?

Samozrejme, pre klienta to neprináša žiadne obmedzenia.

Prečo ste sa rozhodli zvoliť práve túto technológiu?

Po bytoch je obrovský dopyt a aby sme vyšli v ústrety nielen stavebníkovi, ale aj klientom, tak hľadáme to najlepšie, čo momentálny trh ponúka. Týmto spôsobom vieme urýchliť výstavbu o dva až tri mesiace. Čo, musíte uznať, je dosť.

Mimoriadne veľkou výhodou je aj to, že steny majú výbornú rovinatosť povrchu. Nemusíte mať tak starosti navyše, napríklad pri omietaní. Nemusíte sa vyrovnávať s nástrahami a rovno dostanete špičkovú kvalitu steny. Dokonca sú tie povrchy tak dokonalé, že sa prakticky ani nemuseli omietať a je možné použiť stierku. Takže klienti, ktorí prídu z klasických panelákových bytov, kde tie odchýlky môžu byť aj niekoľko centimetrov, sú príjemne prekvapení.

Progresívne riešenie ste zvolili aj pri interiérových priečkach. V čom spočíva ich výhoda oproti klasickým, tehlovým?

Interiérové priečky v samotných bytoch sú riešené sadrokartónovými stenami. U mnohých ľudí však vzniká mylný dojem, že sú takéto priečky mechanicky málo odolné. Tieto priečky majú dvojplášť, a teda mechanicky ich poškodiť (prekopnúť do nich dieru ), to si, úprimne, naozaj neviem predstaviť. Neviem, kto by mal takú silu a skôr si zlomíte nohu (smiech). Tohto druhu priečok by som sa naozaj nebál. Po prvé, má oveľa lepšie vlastnosti, čo sa týka akustických, teda hlukových vlastností, čo znamená, že prechod zvuku je nižší ako cez klasickú tehlovú stenu. Výhodou je aj to, že pri tomto druhu priečky je oveľa jednoduchšie niečo zmeniť, ako robiť zásahy do tehlovej priečky. Výhodou je aj fakt, že sa nepoužíva pri ich výstavbe takzvaný mokrý proces. Teda sa nemusia vykonávať technologické prestávky. Čiastočný mokrý proces pri týchto priečkach nastáva až pri konečnej fáze, keď sa robí finálna vrstva.

Používa sa rovnaký druh sadrokartónu vo všetkých miestnostiach?

Nie, aj tu sú odlišnosti. Napríklad zelený druh sa používa v kúpeľniach, pretože je mimoriadne odolný voči vlhkosti. Klasický biely sa používa v kuchyni alebo v obývačke či spálni a máme aj špeciálny – protipožiarny, ktorý sa používa na miestach, kde je potrebná požiarna odolnosť danej priečky.

Aj pri týchto priečkach platí, že si na ne môžeme zavesiť poličky, obrazy či časti nábytku?

Samozrejme. Používajú sa špeciálne skrutky, ktoré vám udržia potrebnú záťaž. Takže pri správnom používaní naozaj nemusíte mať obavu, že by vám zo steny niečo odpadlo.

Mnohých ľudí zaujíma aj ekologická stránka veci.

Životné prostredie nám, samozrejme, tiež leží na srdci. Preto je Arboria situovaná do krásneho parku, ktorý ju obklopuje. A práve aj vďaka novým technológiám minimalizujeme odpad a dôležité sú aj tepelnoizolačné vlastnosti, čo ocení nielen príroda, ale aj vaša peňaženka najmä pri studených zimách a v letných horúčavách.

V ostatnom období sa diskutovalo o bezpečnosti stavieb. Najmä po niekoľkých nepríjemných incidentoch v niekoľkých mestách na Slovensku. Ako je to pri Arboria Parku?

Hneď na začiatku musím povedať, že som sa ešte doteraz nestretol s tak precíznou kontrolou, ako je to pri tomto projekte. Naši projektanti z partnerskej firmy urobia výkres výstuže a následne tieto výkresy putujú na nezávislý audit. Tu ďalší nezávislý statik zhodnotí, či je všetko naprojektované v poriadku a v súlade s normami, prípadne vykoná opravu. A až po takejto dvojitej kontrole môže výkres putovať ďalej. Tu na stavbe je každá jedna stena, každá jedna časť stropu kontrolovaná nielen stavbyvedúcim majstrom, ale aj ďalším technickým dozorom investora. Čiže tu prebieha niekoľkonásobná kontrola, aby sa všetko dodržiavalo podľa projektu. Nikto z nás sa na stavbe nehrá na statika a ak sa vyskytne nejaký problém, každý zásah je konzultovaný s odborníkmi, statikmi. Bez toho to jednoducho nejde. Veď bezpečnosť je prvoradá.

Aké sú pre vás najťažšie etapy stavby?

Asi samotné založenie a rozbehnutie projektu a strop nad suterénom. To sú dve najkomplikovanejšie časti. V prvej časti musíte dávať pozor na počasie, nesmie vám napršať kým nemáte zrealizovaný podkladný betón pod základovú betónovú dosku. A menšia úľava príde, keď sa už stavba ťahá dohora. Dôležitý a stresujúci je aj záver stavby, keď sa dorábajú už len detaily. Podlahy, dvere, obklady a všetko musí perfektne sedieť. A to, samozrejme, treba skontrolovať v každom jednom byte.

A potom príde odovzdávanie stavby a čakáte, kedy sa nasťahujú prví obyvatelia.

Musím sa priznať, že mi vždy padne kameň zo srdca, ale, samozrejme, to očakávanie, ako budú noví obyvatelia spokojní, je obrovské. Stavba je akoby vaše dieťa, venujete mu roky života, množstvo energie. Záleží vám na tom, aby bolo všetko perfektné a majitelia spokojní. Zostáva po nás dielo, ktoré je určené nielen jednej generácii, ale aj deťom ich detí, a to je nielen pre mňa, aj pre všetkých mojich kolegov a spolupracovníkov obrovský záväzok.

Páčil sa vám tento článok?

Zdieľajte ho s priateľmi.

Mám záujem